Valley Blvd. over San Sevaine Channel
Fair Condition24 years old20,930 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 0.1 Mi E Commerce DR |
| Carries | Valley Blvd. |
| Crosses | San Sevaine Channel |
| Coordinates | 34.07076, -117.51511 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Width | 132.9 ft (40.5 m) |
| Deck Area | 2158.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,930 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54C0682 |