Wv 32 over Blackwater River
Poor Condition95 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 1.02 Miles N.jct.cr 37 |
| Carries | Wv 32 |
| Crosses | Blackwater River |
| Coordinates | 39.03671, -79.44449 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 76.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A028 |