CR 35 over N.branch Blackwater R.
Good Condition15 years old20 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tucker |
| Location | 0.02 Mile South CR 35/18 |
| Carries | CR 35 |
| Crosses | N.branch Blackwater R. |
| Coordinates | 39.06681, -79.42767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 99.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000047A084 |