East Fifth Street over City Creek
Fair Condition23 years old8,092 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Bernardino |
| Location | 0.15 Mi West Of I210 |
| Carries | East Fifth Street |
| Crosses | City Creek |
| Coordinates | 34.10753, -117.20330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 458.0 ft (139.6 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Area | 4257.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,092 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 54C0689 |