Lrd Conner Farm RD over Rat River
Fair Condition39 years old87 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 0.2m N Jct Ush 8 |
| Carries | Lrd Conner Farm RD |
| Crosses | Rat River |
| Coordinates | 45.56672, -88.69614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21001200000000 |