Ush 8 over Rat River
Good Condition39 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 0.2m E Jct Sth 32 To S |
| Carries | Ush 8 |
| Crosses | Rat River |
| Coordinates | 45.56116, -88.67397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 7.2 ft (2.2 m) |
| Deck Area | 88.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21001400000000 |