SR 241 over Bake Parkway
Fair Condition33 years old43,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-241-22.77-lkfr |
| Carries | SR 241 |
| Crosses | Bake Parkway |
| Coordinates | 33.67397, -117.66524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 182.1 ft (55.5 m) |
| Deck Width | 207.3 ft (63.2 m) |
| Deck Area | 3545.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,000 (2014) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0707 |