SR 241 SB over Equestrian Trail
Fair Condition33 years old36,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-241-22.39-lkfr |
| Carries | SR 241 SB |
| Crosses | Equestrian Trail |
| Coordinates | 33.67113, -117.65819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 193.6 ft (59 m) |
| Deck Area | 1185.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,000 (2014) |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0712 |