Cth C over Dutch Hollow Creek
Fair Condition64 years old243 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 5.4m E Jct Ush 18 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | Dutch Hollow Creek |
| Coordinates | 43.03378, -90.95919 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 93.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 243 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22005200000000 |