Lrd Millville Holl over Millville Creek
Good Condition45 years old153 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.3m S Jct Cth C |
| Carries | Lrd Millville Holl |
| Crosses | Millville Creek |
| Coordinates | 43.03169, -90.93031 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 114.2 ft (34.8 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 295.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 153 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22006400000000 |