Ush 61-ush 151 over Mississippi River 01
Fair Condition44 years old12,700 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | At Iowa State Line |
| Carries | Ush 61-ush 151 |
| Crosses | Mississippi River 01 |
| Coordinates | 42.51555, -90.63079 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 2950.1 ft (899.2 m) |
| Max Span | 669.9 ft (204.2 m) |
| Deck Width | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Area | 20591.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,700 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22006000000000 |