Sth 11 Wb-sth 35 S over Ush 61-ush 151-sth 35 SB
Fair Condition45 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.8m W Jct Cth Z |
| Carries | Sth 11 Wb-sth 35 S |
| Crosses | Ush 61-ush 151-sth 35 SB |
| Coordinates | 42.52072, -90.61519 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 243.1 ft (74.1 m) |
| Max Span | 123.4 ft (37.6 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 1445.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22006100000000 |