Lrd Bluff RD over Blue River
Good Condition44 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.5m E Jct Cth J |
| Carries | Lrd Bluff RD |
| Crosses | Blue River |
| Coordinates | 43.00319, -90.43578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.3 ft (33.3 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 283.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22006600000000 |