Lrd Bowers RD over Blue River
Good Condition30 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.6m E Jct Cth G |
| Carries | Lrd Bowers RD |
| Crosses | Blue River |
| Coordinates | 43.03111, -90.46444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.5 ft (15.4 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 121.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22015500000000 |