Lrd Cemetery RD over Blake Fork
Good Condition42 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 3.6m E Jct Sth 35 |
| Carries | Lrd Cemetery RD |
| Crosses | Blake Fork |
| Coordinates | 42.86919, -90.85825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 214.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22007500000000 |