Lrd University Far over Br Blake Fork
Good Condition34 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.1m E Jct Cth A |
| Carries | Lrd University Far |
| Crosses | Br Blake Fork |
| Coordinates | 42.88683, -90.88611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 53.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22015200000000 |