Lrd Old Potosi RD over Boice Creek
Good Condition39 years old104 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 5.2m S Jct Sth 81 |
| Carries | Lrd Old Potosi RD |
| Crosses | Boice Creek |
| Coordinates | 42.76158, -90.72100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 197.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 104 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22009500000000 |