Lrd Boice Creek RD over Br Boice Creek
Good Condition41 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.6m E Jct Cth U |
| Carries | Lrd Boice Creek RD |
| Crosses | Br Boice Creek |
| Coordinates | 42.74203, -90.76544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 49.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22095700000000 |