Cth X over Danna Branch
Good Condition38 years old455 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.2m S Jct Cth C |
| Carries | Cth X |
| Crosses | Danna Branch |
| Coordinates | 42.94869, -91.14081 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.2 ft (14.7 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 133.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 455 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22009600000000 |