Cth X over Gasner Hollow Creek
Good Condition26 years old455 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.8m W Jct Cth P |
| Carries | Cth X |
| Crosses | Gasner Hollow Creek |
| Coordinates | 42.91672, -91.11817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 67.6 ft (20.6 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 199.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 455 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22019100000000 |