Lrd Dry Hollow RD over Bacon Branch
Good Condition37 years old104 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.5m N Jct Cth A |
| Carries | Lrd Dry Hollow RD |
| Crosses | Bacon Branch |
| Coordinates | 42.84564, -90.57697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.3 ft (25.1 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 198.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 104 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22010500000000 |