Lrd Fairview RD over Bacon Branch
Fair Condition76 years old80 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.9m N Jct Cth A |
| Carries | Lrd Fairview RD |
| Crosses | Bacon Branch |
| Coordinates | 42.84686, -90.54375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 75.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22091100000000 |