Sth 133 over Grant River
Good Condition29 years old810 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 3.8m N Jct Cth U |
| Carries | Sth 133 |
| Crosses | Grant River |
| Coordinates | 42.67717, -90.75722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 223.8 ft (68.2 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 811.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 810 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22010800000000 |