Sth 133-main ST over Potosi Branch
Good Condition29 years old810 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.8m N Jct Sth 35/ush 61 |
| Carries | Sth 133-main ST |
| Crosses | Potosi Branch |
| Coordinates | 42.66956, -90.72803 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 90.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 810 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22010600000000 |