State Route 91 EB over W91-s55 Connector
Good Condition32 years old106,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-091-r9.17-ana |
| Carries | State Route 91 EB |
| Crosses | W91-s55 Connector |
| Coordinates | 33.84414, -117.82749 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 82.3 ft (25.1 m) |
| Max Span | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Width | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Area | 391.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106,500 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0713R |