91-55 Fasttrack over W91-s55 Connectors
Good Condition32 years old96,857 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-091-r9.91-ana |
| Carries | 91-55 Fasttrack |
| Crosses | W91-s55 Connectors |
| Coordinates | 33.84437, -117.82684 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 615.2 ft (187.5 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 2831.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 96,857 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0714 |