Lrd Crow Valley RD over Br Fenimore Creek
Good Condition30 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.1m S Jct Cth Q |
| Carries | Lrd Crow Valley RD |
| Crosses | Br Fenimore Creek |
| Coordinates | 43.04586, -90.53133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 86.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22015900000000 |