Cth Q over Fennimore Creek
Good Condition28 years old519 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.9m W Jct Cth G |
| Carries | Cth Q |
| Crosses | Fennimore Creek |
| Coordinates | 43.04636, -90.52889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.1 ft (41.8 m) |
| Max Span | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 401.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 519 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22017600000000 |