Lrd Church RD over Br Platte River
Good Condition30 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.5m E Jct Ush 61 |
| Carries | Lrd Church RD |
| Crosses | Br Platte River |
| Coordinates | 42.70325, -90.68000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 73.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22016700000000 |