Cth O over Platte River
Poor Condition70 years old600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.7m E Jct Ush 61 |
| Carries | Cth O |
| Crosses | Platte River |
| Coordinates | 42.68844, -90.64803 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 525.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22003900000000 |