Cth D over Blockhouse Branch
Good Condition28 years old1,085 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.9m S Jct Ush 151 |
| Carries | Cth D |
| Crosses | Blockhouse Branch |
| Coordinates | 42.68578, -90.48633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.8 ft (22.8 m) |
| Max Span | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 218.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,085 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22018200000000 |