Lrd Southwest RD over Roundtree Branch
Good Condition60 years old1,656 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.9m W Jct Sth 81 |
| Carries | Lrd Southwest RD |
| Crosses | Roundtree Branch |
| Coordinates | 42.72653, -90.49400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Area | 155.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,656 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P22071500000000 |