Lrd Kingsford RD over Platte River
Good Condition25 years old107 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 1.3m N Jct Sth 81 |
| Carries | Lrd Kingsford RD |
| Crosses | Platte River |
| Coordinates | 42.81553, -90.63525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 151.2 ft (46.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 364.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22018900000000 |