Raymond Avenue over Fullerton Creek Channel
Good Condition62 years old14,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.05 Mi S. Chapman AVE |
| Carries | Raymond Avenue |
| Crosses | Fullerton Creek Channel |
| Coordinates | 33.87269, -117.90702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Area | 215.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,500 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0296 |