Acacia AVE over Fullerton CR Channel
Good Condition71 years old6,600 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.2 Mi N/o Nutwood AVE |
| Carries | Acacia AVE |
| Crosses | Fullerton CR Channel |
| Coordinates | 33.88025, -117.89829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 115.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,600 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0297 |