Lrd Thorofare RD ( over Round Lake Outlet
Fair Condition36 years old108 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 2.1m N Jct Sth 70 |
| Carries | Lrd Thorofare RD ( |
| Crosses | Round Lake Outlet |
| Coordinates | 45.91428, -90.06817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 62.7 ft (19.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 147.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50005100000000 |