Turner Lake Road over Squaw Creek
Fair Condition6 years old103 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.6m N Jct Sth 70 |
| Carries | Turner Lake Road |
| Crosses | Squaw Creek |
| Coordinates | 45.89636, -90.05092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 70.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50009300000000 |