Lrd Buckhorn RD over Butternut Creek
Fair Condition33 years old45 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.6m S Jct Cth E |
| Carries | Lrd Buckhorn RD |
| Crosses | Butternut Creek |
| Coordinates | 45.90797, -90.59672 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 130.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50005900000000 |