Lrd East Fleming R over Butternut Creek
Fair Condition33 years old74 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 1.2m W Jct Cth E |
| Carries | Lrd East Fleming R |
| Crosses | Butternut Creek |
| Coordinates | 45.92344, -90.57128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.6 ft (25.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 203.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50006000000000 |