Sth 102 over S Fk Spirit R
Good Condition15 years old390 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 6 Mile South Of Sth 86 |
| Carries | Sth 102 |
| Crosses | S Fk Spirit R |
| Coordinates | 45.38400, -90.13383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 127.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 390 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50008100000000 |