Lrd Meier RD over S Fk Spirit River
Fair Condition30 years old84 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.1m S Jct Cth Yy |
| Carries | Lrd Meier RD |
| Crosses | S Fk Spirit River |
| Coordinates | 45.40981, -90.06222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 107.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 84 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50006800000000 |