Chapman Avenue over Carbon Canyon Channel
Good Condition59 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.3 Mi. W/o Orangethorpe |
| Carries | Chapman Avenue |
| Crosses | Carbon Canyon Channel |
| Coordinates | 33.87034, -117.85123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Width | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Area | 384.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0300 |