Jefferson Street over Richfield Channel
Good Condition62 years old4,700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi. N/o Orangethorpe |
| Carries | Jefferson Street |
| Crosses | Richfield Channel |
| Coordinates | 33.86977, -117.83692 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 392.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,700 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0316 |