Cth G over Goose Lake Branch Canal
Poor Condition60 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.8m W Jct Ush 45 |
| Carries | Cth G |
| Crosses | Goose Lake Branch Canal |
| Coordinates | 42.82961, -88.10476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 125.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51005500000000 |