Lrd S Wind Lake RD over Windlake Drainage Canal
Poor Condition69 years old470 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.7m W Jct Cth S |
| Carries | Lrd S Wind Lake RD |
| Crosses | Windlake Drainage Canal |
| Coordinates | 42.81255, -88.14197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 94.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51000900000000 |