Lrd Bridge DR over Fox River
Fair Condition44 years old680 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.9m W Jct Sth 164 |
| Carries | Lrd Bridge DR |
| Crosses | Fox River |
| Coordinates | 42.82488, -88.23461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.2 ft (65.3 m) |
| Max Span | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 679.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51006300000000 |