Lrd Fox Isle DR over Fox R
Good Condition19 years old532 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.1mi N Of Sth 20 |
| Carries | Lrd Fox Isle DR |
| Crosses | Fox R |
| Coordinates | 42.76548, -88.21067 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 76.4 ft (23.3 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 233 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 532 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51012000000000 |