Jefferson Street over Atwood Channel
Good Condition61 years old5,900 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi. S/o Orangethorpe |
| Carries | Jefferson Street |
| Crosses | Atwood Channel |
| Coordinates | 33.86719, -117.83705 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 85.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,900 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0302 |