Sth 131 over Kickapoo River
Good Condition51 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 3.4m N Jct Sth 56 To E |
| Carries | Sth 131 |
| Crosses | Kickapoo River |
| Coordinates | 43.54905, -90.66558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 130.2 ft (39.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 504.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52005200000000 |