Lrd Simmons Flat R over Kickapoo River
Good Condition39 years old57 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.4m E Jct Sth 131 |
| Carries | Lrd Simmons Flat R |
| Crosses | Kickapoo River |
| Coordinates | 43.52736, -90.65906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 207.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52009100000000 |